Palming. Pocieramy dłonie o siebie, aż staną się cieplejsze, potem stulamy je w „miseczkę”. Następnie zasłaniamy nimi otwarte oczy (nie zakrywając nosa), tak, by odciąć dopływ światła. Nie przyciskamy dłoni do gałek ocznych. Wyobrażamy sobie, że wpatrujemy się w głęboki mrok, oddychamy spokojnie i naturalnie. Gdy przed oczami będziemy mieli tylko czerń, przerywamy zabieg. Optymalny czas trwania palmingu to co najmniej 3 minuty.

Rozciąganie mięśni. Wyobrażamy sobie, że po naszych rzęsach spacerują sobie dwa żuczki. Poruszamy oczami koliście, jak gdybyśmy śledzili ruchy żuczków. Ćwiczenie powtarzamy co kilka godzin.

Wzmacnianie mięśni. Przysuwamy zadrukowaną stronę jak najbliżej oczu, ale cały czas musimy widzieć wyraźnie tekst. Potem spoglądamy na przedmiot znajdujący się w odległości co najmniej 3 metrów. Na zmianę wpatrujemy się w tekst i odległy punkt – jak gdybyśmy operowali obiektywem o zmiennej ogniskowej. Ćwiczymy codziennie przez 5 minut.

Ćwiczenie mięśni wokół oka. Trzymamy w ręce ołówek, oddalony o 25 cm od nosa. Powoli zbliżamy ołówek aż do chwili, gdy będziemy widzieć go podwójnie. Wyobrażamy sobie, że przed oczami mamy szachownicę z sześciu pól i przesuwamy ołówek kolejno na każde pole . Nie poruszamy głową, podążamy wzrokiem za ołówkiem.

Ćwiczenie mięśni. Spoglądamy na odległą ścianę i wyobrażamy sobie, że piszemy coś na niej oczami, nie poruszając głową. Im większe litery, tym lepszy skutek.

Masaż. Zamykamy oczy i lekko masujemy kolistymi ruchami oczodoły przez minutę lub dwie. Następnie delikatnie przyciskamy zamknięte powieki trzema palcami i trzymamy je w tej pozycji przez 1-2 sekundy, potem palce odsuwamy. Powtarzamy 5 razy.


To oczywiście dla uzaleznionych od komputera. Na pewno nie tylko ja skorzystam. A czuję, że już pora.


Tak napisali inni:

Calendula

  26.04.2007, 18:46   62.179.47.119
O!
Dzięki, bardzo mi się przyda. Jesteś boska :)

przemo

  26.04.2007, 14:05   213.25.142.4
odnośnie pamlingu - dobrze sobie wyobrażać na tle czarnych przedmiotów, jakieś rzeczy lub postaci "jeszcze czarniejsze". granica czerni jest naprawdę daleko :-)

Pozdrowienia dla zmęczonych oczu!
Ownlog.com :: Wróć