No i spadło białe gówno, nowe zapasy tam mieli przygotowane.

A ja od paru dni użeram się z różami.
W naszym ogrodzie rośnie ponad pięćdziesiąt róż. Postanowiłam więc naumieć się o nich wszystkiego, żeby je potem prawidłowo pielęgnować i nie zmarnować tego skarbu. Nawet mi nieźle szło, dopóki się nie natknęłam na grupę róż pnących.
Tu się okazało, że w różnych źródłach są podawane sprzeczne informacje, co znacznie utrudnia zaklasyfikowanie róży do odpowiedniej grupy. Nie jest to bez znaczenia, bo od przynależności do grupy zależy rodzaj ciecia, które powinno się stosować, a co za tym idzie późniejsza kondycja rośliny i obfitość kwitnienia.

Doświadczeniem nie bardzo się mogłam wesprzeć, bo po zeszłej zimie moje róże miały mnóstwo przemarzniętych pędów, przycinałam je więc na wiosnę raczej intuicyjnie, a czasem mnie poniosło i poleciałam sekatorem brawurowo, bo mi się zdawało, że tak będzie dobrze. W rezultacie niektóre róże kwitły a inne nie i nie poprzyglądałam się, na których pędach kwitły te, co kwitły, więc nie dysponuję po minionym sezonie porządnym materiałem obserwacyjnym, w rodzaju tabelki tematycznej w WORDzie, uwzględniającej wszystkie kryteria klasyfikacyjne.

Przegrzebałam więc liczne zasoby: posiadane numery Ogrodów i Działkowca, polsko- i angielskojęzyczne strony internetowe (w tym fora ogrodnicze i jedną pracę inżynierską) oraz wszystkie książki o różach i ogrodach na półkach w empiku. Pociągnęłam za języki takich, co róże pnące mają od lat, a także przesłuchałam Starego i zarzuciłam mu nieuctwo.
Uspokoiłam się wreszcie, kiedy przeczytałam na jednym forum komentarz pana, który pisał, że w różnych źródłach podawane są błędne informacje, ze wskazaniem, jakie źródła i jakie informacje. A myślałam już, że mam jajecznicę zamiast mózgu i nie potrafię pojąć najprostszych rzeczy.

Ustaliłam w końcu co następuje i tego się będę trzymać. Weryfikacja nastąpi w ogrodzie pod koniec sezonu wegetacyjnego 2011.

Róże pnące sztywne, ang. climber roses (między studnią a cisem, na ścianie wiatrołapu, na frontowej elewacji)
>charakteryzują się silnym wzrostem i wyprostowanym pokrojem
>kwiaty dość duże, pojedyncze lub zebrane w niewielkie grona, pojawiają się na tegorocznych pędach bocznych od późnej wiosny do jesieni, na ogół w sposób ciągły, albo powtarzają kwitnienie
>rozpinać pędy możliwie poziomo, co pobudza kwitnienie
>na wiosnę pędy boczne skrócić nad 2-5 oczkiem, usunąć wszystkie pędy chore, cienkie i starsze niż 5 lat ;

Róże pnące wiotkie, ang. rambler roses (na bramie)
>grupa róż o luźnym pokroju
>bujnie rosnące pędy przewodnie osiągają długość nawet do 5 m; co roku u podstawy wypuszczają wiele długich i giętkich pędów, na których w następnym roku wyrastają krótsze, boczne pędy kwiatowe z zebranymi w grona niezbyt dużymi, pojedynczymi lub półpełnymi kwiatami
>kwitną tylko raz, ale za to bardzo obficie
>cięcie wiosenne polega na usunięciu martwych, starych i chorych pędów; ubiegłoroczne pędy skrócić o ok. 1/3 (do grubości ołówka)
>usuwać przekwitłe kwiaty, po kwitnieniu przeprowadzić cięcie prześwietlające


Tak napisali inni:

is

  22.01.2011, 20:11   85.219.169.237
spoko,spoko,Twoją nie,Twoja rośnie w innym miejscu i nie ma takich pędów! bo to dziecko moich jeżyn.

Mam

  22.01.2011, 15:42   178.217.39.194
MOJĄ jeżynę zeżarła?!?!?!

is

  22.01.2011, 10:50   85.219.169.237
:-) fajnie juz tak myslec o wiosennych porządkach ogrodowych. Ja mam 3-miesiecznego pomocnika.Dwa dni temu cięła już graby,próbowała też pozbywać się agrowłókniny,którą owinięte są co wrażliwsze,wczoraj dorwała się do jeżyny i wróciła z połmetrowym pędem w pysku,nagminnie kopie w liliach(wurg) ,ale i tak jest naśliczniejsza w okolicy ;-)jak się trochę uporam z burdelem w chałupie (mój stary obudowuje kominek) to wkleje jej zdjęcia,całuję,pa

Yen

  21.01.2011, 17:20   149.156.89.209
Mamomamomamo! Mamomamomamomamomamo! :)

Mam

  20.01.2011, 20:26   178.217.39.194
Jak się uzbiera pięć wstążeczek, to mają pięć lat. Więc CIACH, jak sześć wstążeczek!

Yen

  20.01.2011, 20:11   149.156.67.243
A po czym się poznawa, że pędy są starsze niż pięć lat? Przywiązuje się co roku do nich wstążeczkę i jak się uzbiera pięć wstążeczek, to CIACH?
Ownlog.com :: Wróć